E.L. James - Informace

4. prosince 2013 v 16:34 | Twirl |  E. L. James
E. L. James, vlastním jménem Erika Mitchell Leonardová (*7. 3. 1963, Londýn), je nezávislá anglická spisovatelka, televizní producentka, scénáristka a velká senzace literárního světa posledních let.

Svou prvotinu vydala teprve nedávno, na jaře 2011 jako e-knihu. Aby se z ní stal světový bestseller, nepotřebovala žádnou publicitu v běžných médiích. V internetovém knihkupectví si ji stáhlo přes milion čtenářů. Román se vyšplhal na přední místa prestižního žebříčku nejprodávanějších knih v USA hodnoceného listem The New York Times.
Za mohutné mediální podpory se román Padesát odstínů šedi/Fifty Shades of Grey, vydaný na podzim roku 2012 v nakladatelství XYZ, stal komerčně nejúspěšnějším titulem roku 2012. V lednu se na pultech knihkupectví objevil dlouho očekávaný 2. díl trilogie a třetí, poslední, se na českém trhu objevil v průběhu května až července téhož roku.

Její erotická románová trilogie láme v Anglii jeden rekord za druhým. V prodejnosti překonala dokonce Dana Browna - pouze v Británii si její první erotický román koupilo během 11 týdnů více než milion zákazníků.

Po celém světě se zatím prodalo přes 60 milionů výtisků. U nás toto číslo šplhá k magické 100tisícové hranici, přičemž po vydání 2. a 3. dílu se ještě několikanásobně zvýší.

Charakteristika tvorby


Její románová prvotina byla původně fanfiction populární upírské ságy Stmívání. Zakomponovala do ní nejrůznější fantazie i vlastní krizi středního věku. Úspěch, kterého její dílo dosáhlo zejména v internetové komunitě, ji naprosto šokoval. Později pouze změnila jména hlavních hrdinů a román v roce 2011 vydala pod názvem Fifty Shades of Grey/Padesát odstínů šedi.

Skandální romány autorky E. L. James, které otevřeně hovoří o sexuální fantazii žen, vyvolávají od začátku kontroverze. Její erotické trilogii bývá dokonce přičítáno, že zvedla zájem žen o sex.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama