Marcia Gay Harden - Životopis a Filmografie

4. prosince 2013 v 21:33 | Twirl |  MGH - Biography
Marcia Gay Harden se narodila 14. srpna 1959 v La Jolle v Kalifornii jako třetí z pěti dětí. Její otec pracoval jako důstojník u námořnictva a proto se často stěhovali. Žili v Japonsku, Německu, Řecku, Kalifornii a Marylendu. Zájem o herectví se dostavil už v Řecku, kde v Aténách navštěvovala různé divadelní inscenace. Vzdělání získala na škole v Aténách, Mnichově a po návratu do USA úspěšně ukončila roku 1983 studium herectví na University of Texas.

V polovině 80. let vystupovala na jevištích ve Washingtonu, kde největší úspěchy slavila ve hrách B. Henleyové Zločiny srdce a "The Miss Firecracker Contest". Za své výkony v těchto hrách byla dvakrát nominovaná na Cenu Helen Hayesové. Po návratu do New Yorku pokračovala ve studiu herectví na New Yorku University. Za postavu Harper v brodwayské inscenaci hry T. Kushnera Andělé v Americe získala Theather World Award a byla nominována na cenu Tony a Drama Desk Award. Počátkem 90. let podala výborné výkony v původních mimobroadwayských inscenacích dramat D. Rabeho "Those the River Keeps" a S. Sheparda "Simpatico".

Marcia se zpočátku uplatnila více v televizi. Vytvořila postavu herečky Avy Gardnerové v životopisném dramatu SINATRA (1992), ve kterém si zahrála po boku Oscarem oceněné Olympie Dukasis. Jako host se objevila v kriminálním seriálu PADLÍ ANDĚLÉ (1993) a v televizním filmu KOJAK: NIKDO NENÍ TAK SLEPÝ (1990) v hlavní roli s Telly Savalasem. Její první výraznou filmovou rolí bylo ztvárnění gangsterské milenky Verny v kriminálním dramatu MILLEROVA KŘIŽOVATKA (1990). Dobře se uplatnila především v komediálních snímcích, mj. SVATBA NEBO POHŘEB (1992) v hlavních rolích s S. MacLaine, K. Bates a J. Tandy, KLUB ODLOŽENÝCH ŽEN (1996), AGENT WC 40 (1996) nebo FLUBBER (1997) v hlavní roli s Robinem Williamsem.

Náročnější úloha ji čekala ve ztvárnění postavy Shelby Goddardové, která díky setkání s propuštěnou mladou vězenkyní ztrácí své podřízené postavení vůči manželovi, v psychologickém dramatu SPITIFIRE GRILL (1996). Objevila se i vedle Brada Pitta a Anthonyho Hopkinse v romantickém dramatu SEZNAMTE SE, JOE BLACK (1998). Rok 2000 pro ni znamenal vrchol její dosavadní kariéry. Byla totiž oceněna Oscarem za ztvárnění vedlejší role abstraktní malířky Lee Krasnerové, manželky Jacksona Pollocka (Ed Harris), v životopisném dramatu POLLOCK. Při předávání Oscarů štěstím a dojetím jen zářila. V roce 2003 se objevila vedle Julie Roberts v romantické komedii ÚSMĚV MONY LISY. Ve stejném roce se neúspěšně ucházela o Oscara za vedlejší roli v kriminálním dramatu režiséra C. Eastwooda TAJEMNÁ ŘEKA. V poslední době točí jeden film za druhým a v televizní tvorbě věnuje jen minimum.

Se svým manželem Thaddaeusem Scheelem, se kterým spolupracovala na filmu SPITIFIRE GRILL, mají tři děti: dceru Eulalu (nar. 1998) a v roce 2004 narozená dvojčata dceru Julittu Dee a syna Hudsona. Celá rodina žije v jedné z rezidenčních čtvrtí New Yorku. Dne 15. března postihla rodinu nešťastná událost. V jednom z bytů v new-yorské čtvrti, který vlastnila Marciina bývalá švagrová, tragicky uhořeli její malý synovec a neteř. Důvodem této tragédie byla nedbalost, matka dětí na chvíli odešla z bytu a nechala hořet svíčku, která následně vzplanula a přinesla velké neštěstí. Matku dětí nakonec čekal stejný osud jako je - uhořela v plamenech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama